Warsztaty z muzykalności - niezwykły język Lunfardo

Tango argentyńskie wywodzi się z portowych dzielnic Buenos Aires gdzie królowało Lunfardo – żargonowa forma języka hiszpańskiego używana w Buenos Aires,
Początkowo lunfardo było językiem biedoty (a także kryminalnego półświatka), jednak stopniowo stało się integralną częścią oficjalnego języka estuarium La Platy. Kształtowało się na przełomie XIX i XX wieku i miało to związek z masowym napływem do miasta europejskich imigrantów – dialekt powstał z przemieszania słów hiszpańskich z językami przybyszy (głównie włoskim. Warto podkreślić że Lunfardo to oprócz mieszanki włoskiego i innych języków europejskich również JĘZYK POLSKI, który miał znaczący wpływ na rozwój muzyki przede wszystkim jeśli chodzi o walc. Niektóre terminy zostały zapożyczone z języka gauchów lub powstały z przestawienia liter (sylab). LUNFARDO właśnie, było wykorzystywane w tekstach powstających w tych czasach tang.
Wydarzenie na FB
Zapraszamy do Bielska-Białej w dwa kolejne piątki (25.08 i 01.09) na trwające każdy po 2,5 godziny wyjątkowe warsztaty z muzykalności związanej z unikalnym żargonem Lunfardo. Prowadził je będzie Hector Facundo Quiroz wraz ze swoja partnerką Ewą Krzyską (Polką, lingwistką i pianistką mieszkającą w Argentynie). Hector, instruktor tanga, profesor historii na Universidad Nacional de Salta, zafascynowany jest językiem lunfardo. Prowadzi także w Salcie, Practica de tango pod nazwą "Araca la Cana" wspólnie z dwoma zaprzyjaźnionymi tancerkami Guadalupe Blanco oraz Lorena Lezcano. 
Oto co mówi o sobie jako o tanguero: "Tańczę tango od 13 roku życia. Obecnie pracuję jako profesor tanga w Salcie. Brałem udział w licznych turniejach tanga zarówno w Argentynie, jak i na arenie międzynarodowej. Do moich największych sukcesów należą między innymi: złoty medal jako reprezentant Argentyny w kategorii tanga salon na festiwalu tanga w Calamie w Chile, pierwsze miejsce jako reprezentant północnej Argentyny na festiwalu Baradero w Buenos Aires oraz pierwsze miejsce na narodowym turnieju argentyńskich tańców folklorystycznych w kategorii tango salon".
Chcielibyśmy aby udało Wam się zatańczyć tango argentyńskie z pełną świadomością znaczenia jego słów. W tym celu, prosimy uczestników aby przesłali na maila: bbtango.fundacja@gmail.com do czwartku 24.08 swoje ulubione utwory (tango, walca czy milongę) a Hector przetłumaczy ich znaczenie i pokaże podczas warsztatów jak tanecznie je interpretować.
CZAS: piątek 25.08 i 01.09. w godzinach:18:00 - 20:30
CENA: 35 PLN /osoby lub jedno wejście na obowiązujący karnet
MIEJSCE: ul. Nadbrzeżna 12, Wyższa Szkoła im.J.Tyszkiewicza
. III piętro, wejście klatką od podwórka, bezpłatny parking wewnętrzny.

Zapraszamy!